15 Yıl 3600 Gün Kuralı

Sigortalı çalışanlar için kıdem tazminatlarını 15 yıl sigortalı olma ve 3600 gün sosyal sigorta kurumuna prim ödeme durumunda haketme olanağı:

Normal şartlarda bir çalışan çalıştığı kurum veya firmadan kendi isteği ile geçerli bir sebep olmadan iş akdine son vermesi durumunda, kendi ayrılmak istediğinden dolayı kaç yıllık kıdemi olursa olsun kıdem tazminatını hak edemeden firmasından ayrılmak zorunda kalıyordu. Ancak en son yapılan düzenleme ile artık çalışan sigortalının ilk sigortasının yapıldığı tarihten ayrılmak istediği tarihe kadar toplam 15 yıl süre geçmesi durumunda ve toplam 3600 gün sigorta primi ödemesi durumunda, kendi isteği ile ayrılsa dahi kıdem tazminatını hakedebilecek. Hakettiği kıdem tazminatı hesaplanırken son çalıştığı firmadaki kıdemi ve brüt maaşı hesaplanacak. Kıdem tazminatı hesaplama için bu linki kullanabilirsiniz: kıdem tazminatı hesaplama

15 Yıl Kuralından Faydalanan İşçi Tekrar İşe Girebilecek mi?:

15 yıl sigortalı çalışan ve 3600 gün prim ödeyen çalışan istifa ettikten sonra, isterse başka bir firmada yine sigortalı olarak çalışmaya devam edebilecek. Böyle bir durumda çalışan kendi iş yerinden ayrıldıktan ve kıdem tazminatını aldıktan sonra, daha yüksek maaş alacağı farklı bir işe geçse dahi bu aldığı kıdem tazminatını geri iade etme gibi bir durum söz konusu değil.

Dilerseniz yorum yapabilirsiniz,

Yorum Yapın


Dizayn zio